ویراست جدید کتاب «اثولوجیا با تعلیقات قاضی سعید قمی» منتشر شد

ویراست جدید کتاب «اثولوجیا با تعلیقات قاضی سعید قمی» به تصحیح استاد سیدجلال‌الدین آشتیانی و ویراست علمی سیدمحمود یوسف‌ثانی منتشر شد

طرح جلد اثولوجیا

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ویراست جدید کتاب «اثولوجیا با تعلیقات قاضی سعید قمی» به تصحیح استاد سیدجلال‌الدین آشتیانی و ویراست علمی سیدمحمود یوسف‌ثانی منتشر شد. این اثر، پیش‌تر در سال 1356 به همت انجمن فلسفه ایران منتشر شده بود. اکنون ویراست جدید این اثر به ویراستاری سیدمحمود یوسف‌ثانی، عضو هیئت علمی گروه مطالعات ابن‌سینا، در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. 

کتاب اثولوجیا از زمان ترجمه به زبان عربی در قرون نخستین اسلامی مورد توجه فلاسفه و حکیمان قرار گرفته و بر آن شرح و تعلیقه‌­های گوناگون نوشته شده است. یکی از شارحان متأخر اثولوجیا قاضی سعید قمی، حکیم نام­‌آور عصر صفوی است. شرح قاضی تنها مربوط به چهار میمر نخست از میمرهای ده­گانه اثولوجیا است. استاد سیدجلال‌­الدین آشتیانی ضمن تصحیح تعلیقه قاضی سعید با استفاده از چند نسخه خطی، متن میمرهای چهارگانه را نیز در این مجموعه قرار داده­‌اند و مقدمه­‌های مشروحی بر هر دو بخش نگاشته­‌اند که حاوی نکات عمیق و ارزشمندی است. از آنجا که به طبع پیشین کتاب اغلاط و اشتباهاتی  راه یافته بود که اصلاح و تصحیح آنها را ناگزیر می­‌کرد، در ویراست جدید با مراجعه به برخی نسخ خطیِ متن و شرح، تلاش شده است تا آن کاستی­‌ها برطرف و اصلاحات لازم اعمال گردد. علاوه بر این نمایه‌­های چندگانه‌­ای به پایان کتاب افزوده شده است.

برای مشاهده فهرست مطالب کتاب، به این لینک مراجعه نمایید. 

همچنین، برای دریافت مقدمه ویراستار علمی، به این لینک مراجعه نمایید. 

علاقه‌مندان می‌توانند به مناسبت انتشار این اثر، آن را با تخفیف ویژه تهیه نمایند. 

 

۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ۰۹:۱۵
روابط عمومی و امور بین‌الملل مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران |
تعداد بازدید : ۱۰۶
کد خبر : ۳۹۰

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.