معرفی گروه فلسفه اسلامی

گروه فلسفۀ اسلامی یکی از گروه‌­های پژوهشی مؤسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفۀ ایران است که با بهره­‌مندی از میراث غنی حکمای مسلمان در راستای عمق­‌بخشی، بسط و ترویج مباحث فلسفۀ اسلامی فعالیت می­‌کند. محورهای فعالیت گروه عبارتند از:

1­. تبیین، بازخوانی و تحلیل دیدگاه‌­های فیلسوفان مسلمان

2­. امتدادبخشی به فلسفۀ اسلامی از طریق مواجهۀ فلسفۀ اسلامی با مسائل جدید و ارائۀ دیدگاه فلسفی با تکیه بر اصول و روش فلسفۀ اسلامی.

3­. پژوهش­‌های تطبیقی میان دیدگاه فیلسوفان مسلمان با فیلسوفان دیگر

4­. تصحیح انتقادی آثاری که در زمینۀ فلسفۀ اسلامی به رشتۀ تحریر درآمده‌­اند.

گروه فلسفۀ اسلامی در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت­‌های موجود فلسفۀ اسلامی در کشور و از طریق هم‌­افزایی با مؤسسات فلسفی و نیز همکاری با پژوهش­گران و صاحب­نظران این حوزه در جهت تقویت این سنت فلسفی گام بردارد  و در پویایی حکمت اسلامی سهم داشته باشد. همچنین گروه فلسفۀ اسلامی در چند دوره نسبت به پذیرش دانشجوی دکترا و تربیت پژوهش­گر این رشته اقدام کرده است.

مدیران گروه از آغاز تا اکنون

1­. دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی

2­. دکتر سید حسین موسویان

3­. دکتر لیلا کیان­خواه

4­. دکتر محمد حسین­‌زاده

اعضای فعلی گروه

1­. دکتر محمد حسین­‌زاده

ایشان دکترای تخصصی خود را در رشتۀ «حکمت متعالیه» از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کسب کرده و حوزۀ تخصص ایشان فلسفۀ ملاصدرا است. ایشان کتاب ارادۀ آزاد؛ رهیافتی صدرایی به همراه 33 مقالۀ پژوهشی ISI و ISC را به رشتۀ تحریر درآورده‌­اند. همچنین موفق به دریافت جوایز متعدد ملی شده­اند که از میان آن‌ها می­‌توان به جایزۀ  دکتر کاظمی آشتیانی و از بنیاد ملی نخبگان و کسب رتبه در جشنواره کتاب سال حوزه و جشنواره علامه حلی اشاره کرد.

2­. دکتر محمد جعفر جامه‌­بزرگی

در سال 1395 دکترای تخصصی خود را در فلسفه اسلامی، گرایش حکمت متعالیه از دانشگاه تربیت مدرس دریافت نموده است. حوزه پژوهشی ایشان را بیشتر طبیعیات و مباحث مربوط به علم النفس در بر می‌گیرد. وی در سال 1392 عضو کارگروه تألیف کتب درسی «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی» وزارت آموزش و پرورش و از جمله مؤلفان سه جلد کتاب درسی «تفکر و سبک زندگی» برای دوره هفتم، هشتم و نهم سراسر کشور بوده است. نگارش 18 عنوان مقاله علمی پژوهشی در کارنامه علمی و پژوهشی ایشان به چشم می‌خورد. عضویت در «کارگروه فلسفه برا ی کودک» مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و همچنین عضویت در «گروه تخصصی فلسفه مرکز تعالی علوم انسانی دانشگاه آزاد» نیز از جمله فعالیت‌های علمی ایشان محسوب می‌شود.

3­. دکتر احمد شه‌­گلی

حوزه مطالعه و پژوهش ایشان عمدتاً در زمینه انسان­‌شناسی (با رویکرد فلسفی، دینی و روان­شناسی) است. وی بالغ بر 30 مقاله پژوهشی در حوزه فلسفه عمدتاً با رویکرد انسان­شناسی نگارش کرده است. وی در سال 1394 از سوی وزارت علوم به عنوان «دانشجوی نمونه کشوری» انتخاب شده است. کسب رتبه دو کنکور کارشناسی ارشد (1387)، دریافت جایزه تحصیلی از بنیاد ملی نخبگان (1395)، برخوردار از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان(1395)، کسب مقاله برتر کشوری (1393)، منتخب چندین دوره جشنواره پژوهشی علامه حلی (1391- 1392)، پژوهشگر برتر (دو دوره 1392-1394)، پژوهشگر برتر مؤسسه حکمت و فلسفه (1400) برخی دیگر از افتخارات وی است.