اسماعیل رادپور: استمرار عرفان در سنت‌های شرقی انکارناپذیر است

اسماعیل رادپور: استمرار عرفان در سنت‌های شرقی انکارناپذیر است
نشست تخصصی «راه‌های آشنایی با معارف چین باستان (دائوئیسم)» با حضور اسماعیل رادپور، پژوهشگر حکمت هنر دینی و عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و جمعی از کارشناسان فرهنگی به همت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ساختمان شماره 14 این سازمان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، به نقل از ایسنا، علی‌اکبر ضیایی، رئیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در سخنانی در این نشست، مطرح کرد: تدوین نظام‌نامه موضوعات در حوزه گفت‌وگوهای دینی یکی از اهدف برگزاری این سلسله نشست‌ها است. ما با برگزاری این نشست‌ها و دعوت از اساتید برجسته به دنبال آن هستیم که ادبیات گفت‌وگوهای دینی را غنی کنیم زیرا بعدها از آنان در سخنرانی­‌ها، مقالات و گفت‌وگوها بهره خواهیم برد.

وی افزود: در خلال مباحثی که در این نشست‌ها مطرح می‌شود، داده‌ها و مسائلی پیرامون گفت‌وگوهای دینی توسط کارشناسان مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها گردآوری می‌شود و از تحلیل‌های بدست آمده برای گفت‌وگوهایی که در خارج از کشور برگزار می‌شود، استفاده خواهیم کرد.

اسماعیل رادپور نیز در سخنانی، با اشاره به حکمت چین باستان (تمثیلات و معانی)، زبان مردم چین در معارف و حکمت را کاملا تمثیلی دانست و گفت: شرق سنتی همان شرق معنوی است. شرقی که بنیاد آن را حکمت معنوی تشکیل می‌دهد. اگر تفکرات ما در جهت پیشرفت‌های کمی و توسعه‌های دنیوی باشد، شناخت شرق سنتی به هیچ کار ما نمی‌آید و شاید بازدارنده هم باشد.

وی ضمن اشاره به آیین‌های دینی و آموزه‌های عرفانی،‌ افزود: اگر ما معنویت را مهم بدانیم سنت‌های شرقی بسیار زیاد جلوه خواهد کرد، چون در سرزمینی زندگی می‌کنیم که چه پیش از اسلام و چه پس از اسلام بنیاد سنت آن را معنویت تشکیل می‌داده است.

این پژوهشگر اظهار داشت: این مطلب برای سرزمین‌های شرقی مثل هند و چین که بنیاد سنتی آنان را نیز معنویت تشکیل داده، صادق است. همواره رشته زرین معنویت را در کشورهای شرقی مشاهده می‌کنیم.

رادپور تأکید کرد: استمرار عرفان در سنت‌های شرقی، چیزی است که نمی‌توانیم هیچ جوره آن را نادیده بگیریم.

وی ادامه داد: در سنت‌های شرقی می‌توانیم خود را بازیابیم و به مثابه نگاه کردن در آینه خود را ببینیم. به طورکلی اصلی‌ترین و مهمترین ویژگی که در گفت‌وگوی با شرق حاصل خواهد شد، خودشناسی است. با خودشناسی می­‌توانیم خود آگاهی پیدا کنیم.

این استاد دانشگاه افزود: بدین صورت که وقتی با هند معنوی و یا چین معنوی گفت‌وگو می‌کنیم، معنوی‌تر می‌شویم. در واقع عمیق‌ترین سطح معنویت، معرفت است زیرا می‌توانیم به بنیاد حکمت نزدیک شویم.

عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در عین حال، به بیان دو رویکرد غیر سنتی برای شناخت شرق سنتی پرداخت و گفت: شناخت شرق سنتی به بحث استعمار و تبلیغ گره خورده است و ظاهربینی و تاریخ‌زدگی از ویژگی‌های شرق‌شناسی است.

وی به معرفی سه دین دائویی، کنفسیوسی و بودایی پرداخت و افزود: دین دائوییسم وارث جنبه‌های عرفانی و وحدت‌اندیشی و دین کنفسیوس وارث جنبه‌های اخلاقی است. آیین بودا در حیات معنوی، فرهنگی و اجتماعی دنیای شرق نقش مهمی ایفا کرده و گسترش یافته است.

۱ آذر ۱۴۰۱
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.