غلامحسین ابراهیمی دینانی: فداکاری در عاشورا مصداق حکمت و عقلانیت است

غلامحسین ابراهیمی دینانی در نخستین نشست حسینیه حکمت که به مناسبت دهه محرم برگزار شد سخنرانی کردند. ایشان در این سخنرانی به طرح مبانی معرفتی عاشور پرداختند.

ابراهیمی دینانی

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، در نخستین نشست از سلسله‌نشست‌­های «حسینه حکمت» که به­ صورت مجازی و به مناسبت دهه محرم توسط موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می‌­گردد،‌ استاد غلامحسین ابراهیمی دینانی، با عنوان «عشق و عقل در مکتب عاشورا»، به ایراد سخنرانی پرداختند.

 در این جلسه، استاد دینانی، عشق و عقل را از جمله خصایصِ مختص به آدمی دانستند؛ به طوری که نه فرشتگان و نه حیوانات بهره‌­ای از آن ندارند. عشق، عالی­‌ترین درجه محبت است، و هر چند حیوانات هم از محبت برخوردارند، اما هرگز به مرتبه عشق دست نمی‌­یابند. ایشان همچنین افزودند که عشق از ویژگی‌­های خاص انسان است که سایر موجودات از آن بی‌­بهره‌­اند.

به باور دکتر دینانی، برخی عرفا و شعرا نوعی تنازع بین عشق و عقل دیده‌­اند که هرچند این­گونه هست ولی آن عقلی که در تنازعِ با عشق قرار می‌­گیرد، عقل دنیوی و کاسبکارانه است، ولی عقل واقعی و رحمانی در اتحاد با عشق است. چراکه هم عشق و هم عقل از جلوه‌­های نفسِ ناطقه آدمی‌­­اند، و نفس در عینِ حال که شامل نیروها و قوای مختلف درون انسان است، اما در کل، واحد و یگانه‌ ا­ست.

 همچنین،‌ حق و باطل نیز در طول تاریخ، همواره در سراسرِ‌ عالم، مطرح بوده‌­اند؛ از داستان هابیل و قابیل گرفته تا منازعاتِ‌ میان انبیاء و کفار، اما اوجِ تنازع میان حق و باطل در صحرای کربلا به ظهور می‌­رسد. و حضرت امام حسین علیه‌­السلام، به عنوان یکی از اولیاءاللهِ راستین و انسانی کامل، در حالی که امتزاجِ عشق و عقل را به کمالِ آن می‌­رساند، در اوجِ عقلانیت، خالصانه و عاشقانه اصحاب،‌ یاران،‌ و حتی خانواده­ و فرزندانِ‌ خردسال‌شان را نیز فدا کردند.

 به اعتقاد استاد دینانی، در این فداکاری شورمندانه سید و سالار شهیدان، منتهای حکمت را نیز شاهدیم؛ به این معنا حکیم کسی است که همواره در جستجوی حق و حقیقت است و صحرای کربلا نیز اوج حق‌­طلبی است. همچنین، واقعه عاشورا کمالِ زیبایی است، چراکه زیبایی معنوی همان عشق و حقیقت است.

 در پایان، این فیلسوفِ بزرگ برای تمامی پیروانِ حسینی، در عینِ‌ شور و عاشقی، شعور و عاقلی، آرزو داشتند.

۸ اَمرداد ۱۴۰۱
برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.