آرم موسسه

 

مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

گروه کلام

 


به نام خدا

 مکتب تفکیک با انگیزه خلوص در فهم معرفت دینی، نگرشی متفاوت نسبت به جایگاه علوم عقلی در ابزارهای فهم دین دارد. این تفاوت منجر به شکل‌گیری آراء و نظریاتی متفاوت با اندیشه فیلسوفان مسلمان شد. تاکنون پژوهش‌ها و نشست‌های گوناگونی در معرفی یا نقد این دیدگاه‌ها به ثمر نشسته است. اما یکی از زوایای مهم و مغفول، بررسی مبانی معرفت‌شناختی و روش‌شناختی مکتب تفکیک است. این‌که تلقی این مکتب از حقیقت علم و عقل چیست؟ دیدگاه ایشان درباره اعتبار و قلمرو برهان عقلی با دیدگاه فیلسوفان مسلمان چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟ حقیقت فطرت چیست و چه نسبتی با عقل دارد؟ از نظر مکتب تفکیک فهم فیلسوفانه از دین چه آسیب‌هایی دارد و چگونه می‌توان به فهمی خالص دست یافت؟ و ...پرسش‌های مهی هستند که تاکنون کمتر به آن‌ها پرداخته شده است.

بر همین اساس، مدرسه زمستانه «بررسی مبانی معرفت‌شناختی و روش‌شناختی مکتب تفکیک» قصد دارد پرسش‌های فوق را در چند نشست بررسی کند. هر نشست به یکی از موضوعات فوق اختصاص دارد و به شکل گفتگوی انتقادی ادامه مییابد. یعنی ابتدا یکی از طرفداران دیدگاه تفکیک، نظر خود را بیان و در ادامه یکی از طرفداران دیدگاه فلسفی، مباحث یادشده را نقد خواهد کرد.

بدین‌وسیله از علاقه‌مندان به مبانی معرفت‌شناختی و روش‌شناختی مکتب تفکیک دعوت به عمل می‌آید جهت شرکت در  مدرسۀ زمستانی گروه کلام با عنوان «مبانی معرفت‌شناختی و روش‌شناختی مکتب تفکیک» که به همت گروه کلام مؤسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفۀ ایران که در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه 27 و 28 دی‌ماه 1400 و با مشارکت شعبه قم موسسه به صورت مجازی برگزار می‌شود، از طریق ثبت‌نام در سامانه آموزش مؤسسه به نشانی https://www.irip.ac.ir/u/13t اقدام کنند. پس از ثبت‌نام در سامانه، لینک ورود، نام کاربری و رمز ورود برای دانش‌پژوهان ارسال خواهد شد. جلسات این دوره توسط اساتید و پژوهشگران فلسفه و کلام برگزار میشود و در پایان به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت در دوره اعطا می‌گردد. هزینه شرکت در این دوره 1.000.000 ریال می‌باشد.

در صورت بروز مشکل برای ثبت‌نام در سامانه، با این شماره تماس حاصل فرمایید: 

021-67238239

دانلود برنامه مدرسه زمستانی «بررسی مبانی معرفت‌شناختی و روش‌شناختی مکتب تفکیک»


 

 

برنامه مدرسه زمستانی تفکیک ویراست چهارم

پوستر مدرسه زمستانی- کم حجم